Race Finishing Positions

The table below summarises the finishing positions of each Club racer in each of the Championship races, plus the total racing field. (Wildcard races have also been included for reference).

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Muddy Boots Harewood House 10k Harewood House Half Lightwater Valley Dishforth Dash Helmsley Manchester Marathon Thirsk Wensleydale Wander 12m Wensleydale Wander 23m Vale of York Fountains Ripon Liverpool 13.1 Melmerby Northallerton Newton Aycliffe Staveley Stampede Burn Valley Duncombe Park Trail 14k Burton Leonard Duncombe Park Trail 13.1 Duncombe Park Trail 20 James Herriot Rosedale Darlington Scorton Sessay Swift Tholthorpe Great North Run Snape Redcar Grewelthorpe Richmond Castle Yorkshire Yorkshire Marathon
413 854 818 186 338 289 20378 678 57 69 1152 399 455 8292 305 725 373 195 227 67 321 53 10 299 67 1901 102 228 473 43582 115 727 113 376 3037 4232
Alex McNairn 140 29 139 500 74 168
Anna Welch 272 611 345 8 32
Becky Morris 163 379 305 859 45 463
Ben Smith 122 537 766 59 293 22 19
Chris Appleton 296 244 1460
Chris Lees 53 20 1558 46 91 14 47
Chris Pritchard 146
David Fenn 63 29
Henry Anderson 168 16 78 530 59 1333
James Bartram 76 48 1426 22
John Hunter 360 147 46 151 1229 89 367
Julie Giblin 7390
Karen Bowen 380
Louise Coggrave 117 220 43
Lucy Atkinson 289
Michelle Saunders 373
Nicola Simpson 93 35 14 62 119 113 75 79 41 128 2609 22
Paul Bainbridge 159 66 134 198 187
Paul Berry 44 1492 39 68 42 19 33 65 65
Paul Ellis 4
Paul Simpson 32 183 13 53 118 79 54 54 39 87 1540 17 72
Philip Johnston 233 241 145 3112
Raymond Lightle 188 76 113 119 207 176 104 127 102 114 550 42 92 157 3412 38 275 68 169
Rebecca Smith 244 536 2540 177 797 101 859
Rita Berry 308 298 5854
Stuart Black 157 146 69 133
Sue Allen 201
Sue Wheeldon 712 583 3695
Tony Clark 197 39
Vilma Campbell 51
Will Retchless 90 30 84 75 44 20 29 67 9 105 15 39

Race Finishing Times

The table below summarises the finishing times of each Club racer in each of the Championship races, plus the total racing field. (Wildcard races have also been included for reference).

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Muddy Boots Harewood House 10k Harewood House Half Lightwater Valley Dishforth Dash Helmsley Manchester Marathon Thirsk Wensleydale Wander 12m Wensleydale Wander 23m Vale of York Fountains Ripon Liverpool 13.1 Melmerby Northallerton Newton Aycliffe Staveley Stampede Burn Valley Duncombe Park Trail 14k Burton Leonard Duncombe Park Trail 13.1 Duncombe Park Trail 20 James Herriot Rosedale Darlington Scorton Sessay Swift Tholthorpe Great North Run Snape Redcar Grewelthorpe Richmond Castle Yorkshire Yorkshire Marathon
Alex McNairn 00:47:38 02:20:13 01:23:49 00:47:46 01:21:05 00:53:52
Anna Welch 00:59:12 02:21:38 01:45:29 04:44:29 01:44:18
Becky Morris 00:51:52 01:50:03 00:55:25 00:53:15 00:51:22 02:01:15
Ben Smith 00:48:55 01:29:54 01:43:46 00:47:31 00:44:25 00:45:11 00:43:57
Chris Appleton 01:00:57 01:00:40 01:03:26
Chris Lees 00:44:44 00:43:25 03:24:41 01:10:53 00:44:20 00:42:21 00:44:09
Chris Pritchard 00:51:46
David Fenn 01:13:12 00:47:50
Henry Anderson 01:27:50 02:07:19 01:15:18 00:48:16 01:14:01 03:51:19
James Bartram 00:48:34 01:11:00 01:37:46 01:03:07
John Hunter 01:06:40 01:04:00 02:45:00 01:03:13 00:59:14 01:04:23 01:02:47
Julie Giblin 04:46:06
Karen Bowen 01:17:43
Louise Coggrave 00:58:38 00:58:54 01:42:35
Lucy Atkinson 01:39:10
Michelle Saunders 01:09:09
Nicola Simpson 00:47:21 00:45:57 03:36:00 00:46:56 01:22:58 00:45:40 01:51:26 00:48:48 01:10:20 00:46:00 01:44:00 00:45:05
Paul Bainbridge 00:51:43 00:50:40 00:48:46 01:31:08 00:51:22
Paul Berry 00:44:13 03:23:39 00:44:23 00:43:16 01:42:54 00:42:48 00:24:06 00:42:28 00:45:34
Paul Ellis 03:16:00
Paul Simpson 00:45:39 01:13:39 03:36:00 00:45:48 01:22:55 00:43:49 01:45:37 00:46:56 01:09:43 00:43:46 01:38:32 00:43:46 00:46:10
Philip Johnston 01:33:57 00:53:22 02:09:29 04:45:23
Raymond Lightle 00:53:32 00:51:50 00:47:46 00:53:50 01:16:48 01:29:14 00:47:59 00:46:43 01:57:49 01:20:27 00:48:36 00:49:18 00:28:14 00:48:26 01:50:12 00:50:31 01:48:21 01:16:01 00:53:54
Rebecca Smith 00:56:52 01:29:53 02:00:45 00:57:51 00:52:13 00:29:04 01:25:52
Rita Berry 01:01:57 01:04:53 02:26:23
Stuart Black 00:51:13 01:24:58 01:16:21 00:51:01
Sue Allen 00:55:37
Sue Wheeldon 01:06:22 01:09:33 05:12:53
Tony Clark 01:31:10 00:50:50
Vilma Campbell 00:52:43
Will Retchless 00:47:00 00:45:24 00:44:10 00:48:32 01:10:47 00:43:58 00:23:50 00:42:41 00:41:22 01:34:26 01:01:50 00:43:39

Championship Points

The table below summarises the Championship Points for each Club racer in each Race.

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Muddy Boots Harewood House 10k Harewood House Half Lightwater Valley Dishforth Dash Helmsley Manchester Marathon Thirsk Wensleydale Wander 12m Wensleydale Wander 23m Vale of York Fountains Ripon Liverpool 13.1 Melmerby Northallerton Newton Aycliffe Staveley Stampede Burn Valley Duncombe Park Trail 14k Burton Leonard Duncombe Park Trail 13.1 Duncombe Park Trail 20 James Herriot Rosedale Darlington Scorton Sessay Swift Tholthorpe Great North Run Snape Redcar Grewelthorpe Richmond Castle Yorkshire 10 Yorkshire Marathon
Alex McNairn 6.26 4.62 5.37 7.37 3.48 5.55
Anna Welch 3.42 2.53 2.42 2.22 5.30
Becky Morris 5.19 1.67 5.80 5.48 6.14 3.64
Ben Smith 7.06 5.34 9.08 8.19 8.46 7.92 8.42
Chris Appleton 2.84 3.89 2.32
Chris Lees 8.74 8.97 9.24 8.49 8.09 8.86 8.77
Chris Pritchard 6.13
David Fenn 7.92 7.54
Henry Anderson 6.32 7.12 7.42 7.22 4.82 6.85
James Bartram 7.66 8.42 9.67 8.13
John Hunter 1.29 2.11 1.96 2.27 3.54 1.29 2.25
Julie Giblin 6.37
Karen Bowen 0.48
Louise Coggrave 3.73 4.50 3.64
Lucy Atkinson 3.66
Michelle Saunders 0.97
Nicola Simpson 7.77 8.16 8.09 8.47 7.40 6.99 6.73 7.56 8.66 7.31 9.40 8.16
Paul Bainbridge 6.17 6.49 6.05 5.66 7.43
Paul Berry 8.96 9.27 9.05 8.20 8.19 8.22 8.59 8.64 8.29
Paul Ellis 9.56
Paul Simpson 8.32 7.31 8.24 8.69 7.42 7.90 7.65 8.34 8.72 8.18 9.65 8.60 8.11
Philip Johnston 4.89 6.69 3.63 2.65
Raymond Lightle 5.46 5.95 6.68 5.90 8.21 6.15 6.61 6.61 5.53 6.21 7.11 5.94 5.99 6.69 9.22 6.75 6.23 4.02 5.52
Rebecca Smith 4.10 5.35 4.50 5.81 5.59 7.17
Rita Berry 2.55 2.54 2.94
Stuart Black 6.21 5.13 3.93 6.48
Sue Allen 4.67
Sue Wheeldon 1.66 1.96 1.27
Tony Clark 5.68 6.67
Vilma Campbell 5.61
Will Retchless 7.84 8.43 7.77 7.69 8.56 8.12 8.77 8.60 9.30 8.57 8.75 8.99

Handicap Points

The table below summarises the Handicap Points for each Club racer in each Race.

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Muddy Boots Harewood House 10k Harewood House Half Lightwater Valley Dishforth Dash Helmsley Manchester Marathon Thirsk Wensleydale Wander 12m Wensleydale Wander 23m Vale of York Fountains Ripon Liverpool 13.1 Melmerby Northallerton Newton Aycliffe Staveley Stampede Burn Valley Duncombe Park Trail 14k Burton Leonard Duncombe Park Trail 13.1 Duncombe Park Trail 20 James Herriot Rosedale Darlington Scorton Sessay Swift Tholthorpe Great North Run Snape Redcar Grewelthorpe Richmond Castle Yorkshire Yorkshire Marathon
Alex McNairn 63.68 49.00 52.84 64.02 50.58 56.77
Anna Welch 51.03 46.88 47.44 46.51 29.05
Becky Morris 58.89 46.22 55.39 57.64 59.75 55.83
Ben Smith 55.30 50.25 57.77 56.93 60.90 59.87 61.55
Chris Appleton 53.68 53.93 52.04
Chris Lees 66.19 68.20 66.93 60.96 67.33 70.48 67.61
Chris Pritchard 55.02
David Fenn 52.48 55.45
Henry Anderson 50.53 46.51 50.83 54.52 47.83 54.00
James Bartram 54.19 53.91 60.57 56.09
John Hunter 52.78 54.98 54.50 55.66 59.40 54.65 56.63
Julie Giblin 57.37
Karen Bowen 39.30
Louise Coggrave 51.88 51.64 38.09
Lucy Atkinson 50.10
Michelle Saunders 43.99
Nicola Simpson 67.02 69.07 59.16 68.20 64.01 70.09 63.95 65.59 65.39 69.59 68.52 71.00
Paul Bainbridge 68.75 70.17 72.91 66.45 70.00
Paul Berry 68.04 68.48 67.79 69.54 65.07 70.87 73.29 70.87 66.57
Paul Ellis 61.47
Paul Simpson 62.39 64.65 52.98 62.19 57.88 65.50 60.31 61.15 59.53 65.58 64.64 65.58 62.17
Philip Johnston 47.23 49.32 45.73 43.77
Raymond Lightle 65.73 67.89 73.67 65.36 77.26 66.50 73.33 75.32 67.14 63.61 73.16 72.12 73.33 73.41 72.52 69.01 73.76 62.90 65.96
Rebecca Smith 53.49 56.07 55.44 52.58 58.25 61.22 58.95
Rita Berry 53.24 51.42 51.07
Stuart Black 59.71 52.13 54.17 60.43
Sue Allen 69.74
Sue Wheeldon 53.65 51.91 53.88
Tony Clark 53.50 57.79
Vilma Campbell 58.22
Will Retchless 55.99 57.97 59.59 54.23 54.07 59.86 64.30 61.66 63.62 62.71 57.26 60.30