Race Summaries 2019

Race Finishing Positions

The table below summarises the finishing positions of each Club racer in each of the Championship races, plus the total racing field. (Wildcard races have also been included for reference).

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Athlete Muddy Boots 10k (421 finishers) Harewood House 10k (1,078 finishers) Harewood House Half (1,000 finishers) Fountains Abbey Parkrun (472 finishers) Liverpool Half Marathon (3,046 finishers) Lightwater Valley 10k (241 finishers) Thirsk 10m (1,042 finishers) Dishforth Dash 10k (203 finishers) Manchester Marathon (13,372 finishers) Vale of York 10m (1,216 finishers) Helmsley 10k (358 finishers) Hamsterley 10k (249 finishers) Kirkbymoorside 10k (439 finishers) Ripon 10m (318 finishers) Fountains 10k (408 finishers) Melmerby 10k (313 finishers) Northallerton 10k (838 finishers) Yomp Half (119 finishers) Northallerton Parkrun (93 finishers) Newton Aycliffe 10k (344 finishers) Staveley Stampede 10k (193 finishers) Harrogate 10k (755 finishers) Burn Valley Half (208 finishers) Burton Leonard 10k (341 finishers) James Herriot 14k (264 finishers) Darlington 10k (1,818 finishers) Scorton 10k (96 finishers) Sessay Swift 6k (254 finishers) Middlesbrough 10k (1,968 finishers) Tholthorpe 10k (430 finishers) Paras 10 (277 finishers) Great North Run (42,949 finishers) Catterick Parkrun (242 finishers)
Alex McNairn 153 232 36
Alison Barron 132 175 257 1181
Alison Grayson 162 773 14973
Ann Harrington 461 898 17236 65
Anne Johnson 100
Becky Morris 14807
Ben Smith 51 74 217 47 53
Caroline Pounder 144
Chloe Rendall 234
Chris Appleton 358 184
Chris Lees 35 18 20 71 415 44 46 10
Chris Pritchard 174
Claire Temple 1035 25244 77
Elizabeth Grayson 123
Franky Teer 29113
Henry Anderson 477 90 325 22
James Bartram 192 28 30 721 7
Jane Wilkinson 1345 153
Jason Ashford 59 47 20 79 59 19
Jennifer Wilkin 355 168
Jess Mallinson 344 173 202 319 532 74 303 26471
Joanne Sinnott 1602
John Hunter 864 929 268 158 1229 257 121
Judith Newell 1157
Julie Giblin 9652 357
Kathryn McCann 88 824
Katie Watson 299 174 174 480 537 82
Katy Bamber 33898
Kay Kelly 93
Ken Mountain 288
Kevin Gaskell 105 271 23 50 43 8 165 18
Laura Hewitt 924
Louise Baker 623 124 232 40
Marian Hunter 265
Matthew Randall 45 30 15 45 51 5 27 87 59 16
Natasha Miller 9653
Nicola Simpson 66 305
Nigel Haresign 81
Paul Bainbridge 137 98 71 91 428 207 81 642 103 163 13261 37
Paul Berry 27 22 1112
Paul Ellis 111 13
Paul Simpson 44 172 1927 30 41 65 67 28 48 43 1153
Rachel Burr 27598
Raymond Lightle 147 504 98 404 167 103 189 161 184 131 96 163 134 617 44 123 193 5044 60
Rebecca Barker 163
Rebecca Smith 98 52 35 316 105 413 67 108 35
Rita Berry 154
Sam Craggs 1605 152
Sue Allen 178
Sue Wheeldon 216 712 41236
Tony Clark 133 161 86 137 160
Tony Wheeldon 200 711 31623
Trudie Chesworth 29350
Wendy Kelvin 1649 179
Will Retchless 6 11 27 13 27 36 29 29

Race Finishing Times

The table below summarises the finishing times of each Club racer in each of the Championship races, plus the total racing field. (Wildcard races have also been included for reference).

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Athlete Muddy Boots 10k Harewood House 10k Harewood House Half Fountains Abbey Parkrun Liverpool Half Marathon Lightwater Valley 10k Thirsk 10m Dishforth Dash 10k Manchester Marathon Vale of York 10m Helmsley 10k Hamsterley 10k Kirkbymoorside 10k Ripon 10m Fountains 10k Melmerby 10k Northallerton 10k Yomp Half Northallerton Parkrun Newton Aycliffe 10k Staveley Stampede 10k Harrogate 10k Burn Valley Half Burton Leonard 10k James Herriot 14k Darlington 10k Scorton 10k Sessay Swift 6k Middlesbrough 10k Tholthorpe 10k Paras 10 Great North Run Catterick Parkrun
Alex McNairn 00:53:48 00:28:16 00:46:43
Alison Barron 00:59:23 01:04:01 00:59:29 00:58:56
Alison Grayson 01:02:24 00:52:18 02:07:24
Ann Harrington 01:03:07 00:54:27 02:11:25 00:25:34
Anne Johnson 00:27:46
Becky Morris 02:07:06
Ben Smith 00:46:01 00:44:57 00:42:48 00:24:38 00:42:15
Caroline Pounder 00:30:55
Chloe Rendall 01:17:55
Chris Appleton 01:08:15 01:04:45
Chris Lees 00:44:19 00:19:55 00:45:57 00:44:42 00:46:38 00:24:26 00:41:30 00:19:36
Chris Pritchard 00:50:44
Claire Temple 00:56:34 02:26:39 00:26:34
Elizabeth Grayson 00:57:29
Franky Teer 02:34:53
Henry Anderson 01:21:16 01:17:22 00:45:10 00:21:22
James Bartram 01:33:54 00:41:41 01:07:25 01:28:37 00:19:16
Jane Wilkinson 01:02:05 00:31:38
Jason Ashford 01:18:50 00:40:44 00:40:21 00:46:47 01:13:52 00:44:11
Jennifer Wilkin 01:08:01 01:03:30
Jess Mallinson 00:32:24 01:03:42 01:06:48 01:04:52 01:02:14 00:30:54 01:09:10 02:29:06
Joanne Sinnott 01:08:46
John Hunter 01:38:47 01:39:39 01:01:07 01:02:19 00:59:41 01:01:50 00:29:03
Judith Newell 00:58:33
Julie Giblin 04:43:45 00:56:20
Kathryn McCann 00:53:19 00:53:00
Katie Watson 00:30:17 01:03:57 01:04:01 01:00:27 01:06:31 00:26:56
Katy Bamber 02:47:25
Kay Kelly 00:27:18
Ken Mountain 01:04:36
Kevin Gaskell 00:49:28 01:52:05 00:44:22 00:43:34 00:43:07 00:21:08 00:41:37 00:20:45
Laura Hewitt 00:54:47
Louise Baker 01:02:55 00:57:29 00:58:03 00:27:08
Marian Hunter 01:00:39
Matthew Randall 00:21:40 00:45:49 00:44:53 00:43:07 00:43:29 01:56:17 00:42:04 00:47:05 00:44:53 00:20:41
Natasha Miller 04:43:45
Nicola Simpson 00:47:04 01:14:22
Nigel Haresign 00:26:50
Paul Bainbridge 00:52:56 00:23:59 00:51:27 00:49:07 01:22:27 00:50:59 00:49:16 00:50:04 00:28:37 00:49:18 02:04:19 00:23:01
Paul Berry 00:20:27 01:36:34 01:32:07
Paul Ellis 00:41:29 01:08:12
Paul Simpson 00:45:10 01:08:40 03:18:17 01:14:09 00:42:53 00:42:46 00:46:03 01:37:59 01:11:00 00:24:26 01:32:26
Rachel Burr 02:31:28
Raymond Lightle 00:53:36 01:22:25 00:50:14 01:21:46 00:55:36 00:55:33 00:50:29 01:32:59 00:51:49 00:51:04 02:02:10 00:53:52 01:24:49 00:49:40 00:51:47 00:29:42 00:50:57 01:47:57 00:24:57
Rebecca Barker 01:02:27
Rebecca Smith 00:49:21 00:22:04 00:46:34 01:18:37 00:45:31 00:46:37 00:26:35 00:46:17 00:22:45
Rita Berry 00:31:45
Sam Craggs 01:08:54 00:31:37
Sue Allen 01:31:07
Sue Wheeldon 01:09:09 01:11:09 03:27:04
Tony Clark 01:29:24 00:49:32 01:58:42 00:51:52 00:49:10
Tony Wheeldon 01:06:29 01:11:09 02:40:56
Trudie Chesworth 02:35:24
Wendy Kelvin 01:10:53 00:33:45
Will Retchless 00:18:53 00:40:30 00:41:38 00:39:30 00:41:25 01:09:01 00:23:20 00:39:42

Championship Points

The table below summarises the Championship Points for each Club racer in each Race.

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Athlete Muddy Boots 10k Harewood House 10k Harewood House Half Fountains Abbey Parkrun Lightwater Valley 10k Thirsk 10m Dishforth Dash 10k Manchester Marathon Vale of York 10m Helmsley 10k Hamsterley 10k Kirkbymoorside 10k Ripon 10m Fountains 10k Melmerby 10k Northallerton 10k Northallerton Parkrun Newton Aycliffe 10k Staveley Stampede 10k Harrogate 10k Burn Valley Half Burton Leonard 10k James Herriot 14k Darlington 10k Scorton 10k Sessay Swift 6k Tholthorpe 10k Paras 10 Great North Run Catterick Parkrun
Alex McNairn 6.38 5.10 8.54
Alison Barron 4.54 2.98 3.71 3.51
Alison Grayson 3.29 5.75 6.51
Ann Harrington 5.06 5.99 7.34
Anne Johnson 5.89
Becky Morris 6.55
Ben Smith 8.81 9.13 8.81 8.18 8.79
Caroline Pounder 4.07
Chloe Rendall 0.29
Chris Appleton 1.50 2.38
Chris Lees 9.19 9.64 9.23 9.16 7.72 8.30 8.95
Chris Pritchard 4.46
Claire Temple 4.31 4.12 6.85
Elizabeth Grayson 4.92
Franky Teer 3.22
Henry Anderson 5.43 6.62 8.22 9.13
James Bartram 9.68 8.90 9.83 9.75
Jane Wilkinson 2.60 3.69
Jason Ashford 8.17 8.53 9.01 7.71 7.79 8.11
Jennifer Wilkin 1.57 3.04
Jess Mallinson 2.72 2.83 1.90 2.19 3.66 1.12 3.84
Joanne Sinnott 1.19
John Hunter 1.71 2.36 1.44 1.82 3.24 4.03 5.02
Judith Newell 3.64
Julie Giblin 2.78 5.75
Kathryn McCann 6.38 5.47
Katie Watson 3.67 2.79 3.02 4.28 2.89
Katy Bamber 2.11
Kay Kelly 6.18
Ken Mountain 0.80
Kevin Gaskell 7.52 7.30 9.08 8.80 9.50 9.10 9.29
Laura Hewitt 4.92
Louise Baker 4.22 4.88 4.32 5.76
Marian Hunter 1.54
Matthew Randall 8.79 9.44 8.92 9.40 8.65 8.86 8.29 9.38
Natasha Miller 2.78
Nicola Simpson 8.45 7.08
Nigel Haresign 6.68
Paul Bainbridge 6.76 7.08 5.54 6.49 7.54 5.83 6.47 5.97 6.22 8.51
Paul Berry 9.45 8.99 9.74
Paul Ellis 9.57
Paul Simpson 8.98 8.36 9.09 9.02 7.95 8.70 8.21 8.34 9.73
Rachel Burr 3.57
Raymond Lightle 6.52 5.17 6.68 5.35 5.89 5.71 4.95 4.13 6.21 5.41 5.24 4.94 6.61 5.47 5.18 5.52 8.83 7.55
Rebecca Barker 3.25
Rebecca Smith 7.69 8.92 8.58 7.41 7.63 7.73 7.39 7.51
Rita Berry 3.65
Sam Craggs 1.17 3.73
Sue Allen 3.27
Sue Wheeldon 1.04 1.51 0.40
Tony Clark 5.84 4.87 5.89 6.00 6.29
Tony Wheeldon 1.71 1.52 2.64
Trudie Chesworth 3.17
Wendy Kelvin 0.93 2.61
Will Retchless 9.89 9.58 9.27 9.71 9.69 8.67 8.89 9.35

Handicap Points

The table below summarises the Handicap Points for each Club racer in each Race.

Use the ‘Search’ box to filter on a specific racer.

Athlete Muddy Boots 10k Harewood House 10k Harewood House Half Fountains Abbey Parkrun Lightwater Valley 10k Thirsk 10m Dishforth Dash 10k Manchester Marathon Vale of York 10m Helmsley 10k Hamsterley 10k Kirkbymoorside 10k Ripon 10m Fountains 10k Melmerby 10k Northallerton 10k Northallerton Parkrun Newton Aycliffe 10k Staveley Stampede 10k Harrogate 10k Burn Valley Half Burton Leonard 10k James Herriot 14k Darlington 10k Scorton 10k Sessay Swift 6k Tholthorpe 10k Paras 10 Great North Run Catterick Parkrun
Alex McNairn 56.84% 51.92% 65.46%
Alison Barron 50.52% 46.86% 50.43% 50.90%
Alison Grayson 54.12% 64.57% 60.17%
Ann Harrington 57.02% 52.24% 58.73%
Anne Johnson 70.12%
Becky Morris 53.61%
Ben Smith 59.19% 60.59% 63.64% 64.39% 64.47%
Caroline Pounder 47.92%
Chloe Rendall 41.08%
Chris Appleton 48.37% 50.98%
Chris Lees 67.35% 71.92% 64.96% 66.77% 64.52% 71.70% 72.50%
Chris Pritchard 56.14%
Claire Temple 53.03% 44.89% 54.31%
Elizabeth Grayson 52.21%
Franky Teer 39.52%
Henry Anderson 54.61% 49.47% 58.27% 59.11%
James Bartram 63.19% 56.78% 66.82% 65.61%
Jane Wilkinson 56.58% 54.28%
Jason Ashford 57.31% 66.41% 67.04% 57.82% 52.90% 61.22%
Jennifer Wilkin 44.91% 48.10%
Jess Mallinson 44.53% 47.09% 44.91% 46.25% 48.20% 43.37% 44.15%
Joanne Sinnott 44.23%
John Hunter 60.66% 60.13% 58.17% 57.05% 59.57% 57.50% 58.74%
Judith Newell 59.20%
Julie Giblin 58.61%